Endometrióza jako důsledek nevyváženého mikrobiomu

18.08.2023

Endometrióza postihuje až 15% žen v reprodukčním věku. Mechanismy tohoto onemocnění však nejsou stále zcela jasné. Nové studie poukazují na možnou spojitost mezi přítomnosti fusobakterie ve vaginálním mikrobiomu ženy a endometriózou.

Fusobakterium je spojováno se vznikem zánětu. Ženy trpící endometriozou, kterou lze chápat jako důsledek zánětu v okolí reprodukčních orgánů zažívají např. tyto symptomy:

- bolestivé křeče

- chronická únava

- zažívací problémy

- intenzivní bolest zad

- slabé vaginální zdraví

Co říká současný výzkum?

Studie z roku 2023 objevila spojení mezi přítomností fusobaktérie a vznikem endometriozy. Tyto závěry lze podpořit těmito zjištěními:

1. U 64% pacientek s endometriozou byly přítomny fusobakterie.

2. Pouze 7% pacientek bez endometriozy byly přítomny fusobakterie.

Z tohoto hlediska je velmi důležité testování vaginálniho mikrobiomu na přítomnost baktérií, včetně fusobakterie. Vzhledem k tomu, že fusobakterie se vyskytuje i u malého procenta žen, které endometriózou netrpí, tak se zde nabízí otázka obrany schopnosti žen vůči přítomnosti fusobakterií. Možná právě pochopení obranné imunitní reakce organismu, či jen koexistence dalších kmenů bakterií je klíčem k pochopení vzniku endometriózy a snad i námětem na nalezení vhodné léčby, či prevence.

I když tedy výzkum není přesvědčivý o přesné roli fusobakterií, znalost toho, jaké bakterie jsou přítomny ve vašem mikrobiomu, vám může pomoci pochopit celý obraz toho, co se děje s vaším vaginálním zdravím.

To je obzvláště důležité pro ty, kteří mají nebo se domnívají, že mají endometriózu, protože u nich je obecně větší pravděpodobnost, že mají nevyvážený vaginální mikrobiom.

https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.add1531?fbclid=IwAR0o8jYuB4vQoLITxR1DEvhLxBH5GKArGhle_IUxV4kAuFBM-O1YZuzqPy4