Blog

Téma menstruačního cyklu z pohledu vědců

Blog

Chystáme pro Vás nový výzkum týkající se vlivu pohlavních hormonů na vznik adaptace, regenerace a také zranění. Víme, že pohlavní hormony ovlivňují vznik celé řady onemocnění. V některém případě ženy v produktivním věku chrání, jindy naopak. V tomto výzkumu se chceme zaměřit na možnost vlivu fází ovariálního (hormonálního) cyklu na vznik zranění...

Pro letošní Noc vědců jsem si připravila velmi speciální a snad i trochu sandovské téma: "Menstruační cyklus všemi smysly". Ač se to zdá neuvěřitelné, tak i v 21. století je téma menstruačního cyklu společenské, ale i překvapivě vědecké tabu.

Chceme se s Vámi podělit o výsledky našeho výzkumu. Jen upozorňuji, že se jedná o ex situ zkoumání reaktivity kationtů mědi (ve vagíně je jejich zdrojem např. tělísko) s účinnou látkou obsaženou v některých vaginálních antimykotických krémech (terkonazolem). Nejedná se tedy o klinickou studii.

Endometrióza postihuje až 15% žen v reprodukčním věku. Mechanismy tohoto onemocnění však nejsou stále zcela jasné. Nové studie poukazují na možnou spojitost mezi přítomnosti fusobakterie ve vaginálním mikrobiomu ženy a endometriózou.